TŘETÍ MÍSTO V DRAMATICKÉ SOUTĚŽI PRO BYT NA PŘEDMĚSTÍ SVĚTA


Má první divadelní hra Byt na předměstí světa (Wohnung in der Vorstadt der Welt) obdržela 3. místo v mezinárodní dramatické soutěži Talking about Borders (Über Grenzen Sprechen/Hovory o hranicích), která se od roku 2004 soustředí na vyhledávání nových dramatických textů v zemích východní a střední Evropy. Státní divadlo v Norimberku ve spolupráci s Divadlem F. X. Šaldy Liberec letos vyzvalo autory z České republiky a Slovenska, aby se prostřednictvím svých děl vyjádřili k tématu „životní zkušenost v časech společenské proměny“.

Děkovná řeč při přebírání ceny 29. června 2017 ve Státním divadle v Norimberku.

Porota:

Simone Sterrová, šéfdramaturgyně Divadla Brémy; Eva Maria Voigtländerová, šéfdramaturgyně vídeňského Burgtheatru; Ján Šimko, šéfdramaturg literárně-dramatické redakce Slovenského rozhlasu; Petr Christov, teatrolog a vedoucí Katedry divadelní vědy FF UK; Klaus Kusenberg, ředitel činohry Státního divadla v Norimberku; Christian Papke, režisér, zakladatel a ředitel soutěže, předseda poroty.

Diskuze nad současnou českou dramatikou
Diskuze nad současnou českou dramatikou s doc. Christovem (vedoucí katedry divadelní vědy FF UK), českým dramatikem Romanem Sikorou a slovenskou dramatičkou Lenkou Čepkovou.

Anotace k Bytu na předměstí světa:

Víte, co se stane, když vás obviní z teroristického útoku, zatímco vy se celý večer opíjíte s hubatou českou xenofobkou? Ahmed ano!

Seznamte se s našimi hlavními postavami: Ona se narodila v zapadlé české vesnici a trpí panickým strachem z islámu. On na svět přišel v Káhiře a považuje se za moderního muslima. Tito dva na sebe za bizarních okolností narážejí v bytě na pražském předměstí, kde jsou nuceni společně přečkat do rána. A noc to bude opravdu sakra dlouhá…

Text se snaží propojit realitu „běžného života“ s obrazem sociálních sítí a médií a ukázat současný zglobalizovaný svět, v němž kromě hranic geografických padají především hranice lidské soudnosti.

(Pozn.: Hra má tři dějství a je určena pro pět herců.)

Laudatio:

Na první pohled se hra jeví jako černá komedie, na druhý se v ní začínají rýsovat vysoce aktuální témata: nebezpečí terorismu, strach z cizích kultur, postfaktická společnost, v níž jsou skutečná fakta úzce spojena se lží a hoaxy. Text chytře propojuje český a německý svět, úspěšně pracuje s rozdíly a podobnostmi mezi evropskými a mimoevropskými kulturami a dokládá nesmyslnost předsudků. Zároveň je hru možné považovat za příklad tzv. dobře napsané hry – s krystalickými dramatickými a divadelními situacemi, jasnými komediálními postavami a smyslem pro černý humor.“

Ráda bych tímto poděkovala pořadatelům soutěže s Christianem Papkem v čele – jednak za pohostinnost, které se mi od nich v Norimberku při předávání cen 29. června 2017 dostalo, jednak za samotnou organizaci klání. Pro mě jako člověka, který má s divadlem zkušenost ryze diváckou a nikdy se v daném prostředí nepohyboval, představoval jejich festival cennou (a možná i jedinou) příležitost k získání zpětné vazby. Děkuju též celé porotě za pozornost, již mému textu věnovali.

Zároveň gratuluju Romanu Sikorovi, který si za své drama Zámek na Loiře odnesl 1. místo a příslib uvedení hry Státním divadlem v Norimberku. Těším se i na inscenaci dramatu z 2. místa Žijeme? od slovenské dramatičky Lenky Čepkové, jíž by se mělo příští rok zhostit Divadlo F. X. Šaldy v Liberci. Protože pokud je celý kus tak zajímavý a zábavný jako v Norimberku čtená ukázka, tak se tam možná vydám až ze Stuttgartu.

Zleva: Christian Papke, Lenka Čepková, Roman Sikora, já, Klaus Kusenberg a sponzorka.

Odkazy:

Informace o soutěži a festivalu na webu Divadla F. X. Šaldy Liberec:

http://www.saldovo-divadlo.cz/hovory-o-hranicich

Informace o soutěži a festivalu na webu Státního divadla v Norimberku (německy a anglicky):

https://www.staatstheater-nuernberg.de/index.php?page=schauspiel,talking_about_borders


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *