MĚSÍC PO VYDÁNÍ PRVNÍ KNIHY


Vydáváte první knihu. Váš život se tím v zásadě nijak nezmění, přesto kolem sebe zaznamenáte jistý úsměvný šelest, shrnutý do následujících bodů:

Vaše stařičká babička, která už deset let začíná každé ráno navlas stejně cestou k řezníkovi, se vychýlí ze své obvyklé trasy a zařadí na seznam pravidelných pochůzek rakovnického knihkupce. Toho tak dlouho uhání s všetečnými dotazy, kdy už vaši prvotinu konečně naskladní a vybalí a vystaví, až vás ten chudák strčí rovnou do výlohy.

Váš indický přítel, který vás už druhým rokem posměšně oslovuje Czechspeare, náhle obrátí a řekne si, že vás taky podpoří. V návalu nadšení pak sezve na vaše prázdnotou zející facebookové stránky půlku Indie. Nedá si přitom vymluvit, že strojní inženýři z Kalkaty většinou česky nerozumí ani slovo a vaši knihu si stejně nepřečtou. Třeba zrovna tady Ráhul s Manishem s ním totiž před třinácti lety bydleli na koleji, takže vás lajkovat budou, i kdyby jim měl přiložit hlaveň ke spánkům. Vaše čtenářská obec se touto laskavou pomocí samozřejmě nerozroste o nikoho, zato vám vznikne hindsky hovořící publikum, s kterým netušíte, co budete dělat.

Vaše druhá babička vám po dočtení jásavě volá. Chválí vás a žádá, abyste jí věnovali fotku „toho balijského průvodce, co nakonec no-vy-víte-co“. Chvíli jí koktavě vysvětlujete, že mezi skutečností a fikčními světy bývá rozdíl, jakkoliv je iluze reálnosti přesvědčivá nebo se o to aspoň snaží… Nepochopí. Chce toho Balijce z knížky do rámečku – hned. Doteď váhám, jak tuhle situaci vyřešit.

Vaše matka knihu pořídí pro svého nadřízeného a nechá mu ji od vás podepsat. Z jejích výroků vyrozumíte, že se chystá systematicky šikanovat každého člena rodiny, který se před vstupem do domu neprokáže vlastním zakoupeným výtiskem. Vždyť i vaše sestra se švagrem si objednali každý svůj a vůbec jim nepřijde zvláštní mít ho v knihovně dvakrát, tak jakýpak copak!

Váš otec si během víkendového grilování nechá předčítat z prvních ohlasů. Zatímco mu narcistně citujete slova jedné nadšené blogerky o tom, že je příběh „odrazem autorčiny vyzrálé osobnosti a životních zkušeností“, poprská pivem máminy bezlepkové bábovičky. Čekal všechno, jen tohle ne.

Ze všech nejdramatičtěji ovšem záležitost prožívá váš redaktor, který se s textem rok redigoval. Nejenže knihou obdaruje vlastní příbuzné – on jim z ní dokonce osobně nahlas předčítá. K tomu ještě denně sleduje vaši virtuální stopu, takže ví o všem dřív než vy (ahoj Petře!). O všem. Který e-shop si nahrál špatnou anotaci, kde o vás vyšla zmínka, na které databázi vám přibylo jaké hodnocení… Neunikne mu nic a každý link vám pěkně přepošle. Nutno uznat, že se tím aspoň vyhnete nedůstojnému googlování vlastního jména, když to někdo dělá tak důsledně za vás.

Nejlepší na tomhle všem jsou ale vaši přátelé, kteří vás čtou a dávají o tom vědět. Najednou máte příležitost napsat si s lidmi, které jste roky neviděli. Facebooková zeď se vám prožlutí obálkou vašeho titulu a vy hnedka získáte nebývalý přehled o tom, jakou barvou si dneska lakujou nehty vaše spolužačky z gymplu, v kterých restauracích večeří kolegyně z bývalé taneční skupiny či co za podlahu má ve firmě kamarád z dětství. Na ukázku:

Ráda bych tímto poděkovala všem, kteří se tohoto šumu účastní. Vám, kteří si knihu kupujete, čtete a pak mi k ní třeba i řeknete pár slov. Opravdu si toho času, co nad tím strávíte, vážím. Taky vám, kteří se tím textem prokousáváte, ačkoliv čeština není váš rodný jazyk. A vám, kteří mě všelijak podporujete, posloucháte moje nářky a pak se jim se mnou smějete. Nějak jsem tu vřelost nečekala, takže mě to tak trochu dojalo…

Series Navigation<< EMIGRANTSKÝ JAZYKOVÝ KOUTEK ANEB MATEŘŠTINA V ROZKLADUSUDETSKÝ ROMÁN – SBĚR MATERIÁLU >>

8 odpovědí na “MĚSÍC PO VYDÁNÍ PRVNÍ KNIHY”

 1. Říká se, že matky jsou vůči svým dětem neobjektivní. Možná je to pravda. Ale já zcela objektivně přiznávám, že jsem se u četby knihy velmi pobavila. Je napsaná barvitě a přesto má svižné tempo. A jsem na tebe pyšná a společně s taťkou se těšíme na další dílo.

  1. Jistě, maminko. Mrtvé milenky cit, zborcené harfy tón, objektivní matky komentář…;) Ale díky a zdravím taťku!

 2. Petra z rakovnického parku (ne nejsem bezdomovec :D - ty víš! ) napsal:

  Ahoj Míšo!
  Od dob, kdy jsme jako culíkaté držely naše sladká dřeva (jako uplní dřeváci 😀 ), uběhl už nějaký ten pátek….a hle, z tebe je paní spisovatelka 🙂 ! Moc ti fandím a držím palce, ať tě ten šum NIKDY nesemele….je třeba si držet zdravý odstup a hlavně humor! 😉 (ten ti, naštěstí, nechybí! ) Muže už jsem zaúkolovala, ať mi Annu koupí….až přelouskám, doufám, že mi tam paní spisovatelko něco škrábneš – to bude mit jednou hodnotu! 😀 😉

  1. No prosím, klasickej příklad – patnáct let o ní člověk de facto neví, a najednou je tady, že prej „Petra z rakovnického parku“, a žene chlapa do knihkupectví…:) Tak se ozvi, až budeš mít dočteno. Můžeme pak dát konečně sraz u toho židovskýho hřbitova, na kterej jsme se v těch deseti pořád chystay a strachy tam nikdy nedošly.

 3. Dobrý den Michaelo,
  díky moc za Vaši prvotinu s autogramem. Mám ji rozečtenou a že jsem ji zatím nedočetl, mi brání pomocné práce na domečku, kde jste strávila s přítelem, rodiči a babičkou, doufám, příjemné odpoledne při grilování. Práce tam zdárně pokračují. Při Vaší příští návštěvě bude posezení v přijatelnějším komfortu.

  Stanislav K. senior

  1. Dobrý den pane Kasale,
   za knížku ani autogram neděkujte – mě samozřejmě těší, když se text dostane k takovému svědomitému čtenáři. Domek Vám stojí opravdu na moc příjemném místě. Obdivovala jsem hlavně výhled z balkónu na ten zvláštně tvarovaný kopec v dáli – sestra tvrdí, že jste se pod ním narodil. Určitě Vás tam čekají moc hezké roky. Při grilování se sešla milá společnost a na nepohodlí by mě ani nenapadlo si stěžovat – já toho k životu vlastně zas tolik nepotřebuju, obzvlášť dá-li mi někdo vidličku do jedné ruky a skleničku vína do druhé:) Přeju hodně zdaru při rekonstrukci, snad se budete stěhovat co nejdříve!

 4. Protestuju, nebyla tam moje fotka, co jsem ti posilala s knizkou, ja tam hodila rovnou cely ksicht.:-D….(jen si delam srandu, proboha, hlavne to tam nedavej:-))Vis kolik se zatim prodalo? Ma tvoje sit znamych a znamych znamych tlacit vic na pilu?:-D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *