Byt na předměstí světa


Anotace:

Víte, co se stane, když vás obviní z teroristického útoku, zatímco vy se celý večer opíjíte s hubatou českou xenofobkou? Ahmed ano!

Seznamte se s našimi hlavními postavami: Ona se narodila v zapadlé české vesnici a trpí panickým strachem z islámu. On na svět přišel v Káhiře a považuje se za moderního muslima. Tito dva na sebe za bizarních okolností narážejí v bytě na pražském předměstí, kde jsou nuceni společně přečkat do rána. A noc to bude opravdu sakra dlouhá…

Text se snaží propojit realitu „běžného života“ s obrazem sociálních sítí a médií a ukázat současný zglobalizovaný svět, v němž kromě hranic geografických padají především hranice lidské soudnosti.

Hra má tři dějství a je určena pro pět herců.  V roce 2017 byla oceněna 3. místem v mezinárodní dramatické soutěži Talking about Borders, kterou pořádalo Státní divadlo v Norimberku.

Děkovná řeč při přebírání ceny 29. června 2017 ve Státním divadle v Norimberku.

 

Laudatio:

Na první pohled se hra jeví jako černá komedie, na druhý se v ní začínají rýsovat vysoce aktuální témata: nebezpečí terorismu, strach z cizích kultur, postfaktická společnost, v níž jsou skutečná fakta úzce spojena se lží a hoaxy. Text chytře propojuje český a německý svět, úspěšně pracuje s rozdíly a podobnostmi mezi evropskými a mimoevropskými kulturami a dokládá nesmyslnost předsudků. Zároveň je hru možné považovat za příklad tzv. dobře napsané hry – s krystalickými dramatickými a divadelními situacemi, jasnými komediálními postavami a smyslem pro černý humor.“

Diskuze nad současnou českou dramatikou v rámci mezinárodního divadelního festivalu Talking about Borders v Norimberku.

 

Informace o soutěži a festivalu na webu Státního divadla v Norimberku (německy a anglicky):

https://www.staatstheater-nuernberg.de/index.php?page=schauspiel,talking_about_borders